ReviewsWidget_ReviewsAboutUs

Jak dobrać regulator do paneli fotowoltaicznych?

03/12/2024, Mariusz

Regulatory z systemem MPPT należą obecnie do najczęściej wybieranych na rynku.
Choć ich cena jest wyższa niż klasycznych regulatorów PWM, zapewniają ładowanie na poziomie 20-30% mocy panelu PV nawet przy braku słońca i w cieniu. Regulatory PWM dobrze sprawdzają się przy pełnym nasłonecznieniu, ale w warunkach zacienienia lub gorszej pogody osiągają jedynie kilka procent mocy panelu fotowoltaicznego.

Rola i znaczenie regulatora MPPT w systemach fotowoltaicznych

Regulator MPPT to centralne urządzenie instalacji fotowoltaicznej. Łączy ze sobą panele i akumulatory, kontrolując przepływ prądu i napięcia, dzięki czemu zapewnia poprawne i bezpieczne ładowanie akumulatora. Odpowiednio dobrany regulator zapewnia ochronę akumulatora przed przeładowaniem, rozładowaniem czy zbyt wysokim napięciem podawanym z panelu, które mogłoby uszkodzić akumulator.

Jak dobrać regulator?

Dla regulatorów marki Victron Energy niezwykle przydatny okazuje się kalkulator dostępny pod tym linkiem: https://www.victronenergy.pl/mppt-calculator

Rozpatrzmy konkretny przykład.
Załóżmy, że posiadamy akumulator 12V oraz dwa panele JA Solar 415W JAM54S30-415/MR, które zamierzamy połączyć szeregowo.

Z karty katalogowej panelu lub etykiety umieszczonej na tylnej stronie panelu potrzebujemy następujących parametrów:
– Moc maks. znamionowa (Pmax) [W] – 415W
– Napięcie jałowe (Voc) [V] – 37,45V
– Napięcie w punkcie mocy maksymalnej (Vmpp) [V] – 31,61V
– Prąd zwarciowy (lsc) [A] – 14,02A
– Natężenie prądu w punkcie maksymalnej mocy (Impp) [A] – 13,13A

Uwaga: Jeśli korzystasz z paneli marki Victron Energy, wystarczy, że wybierzesz odpowiedni moduł z rozwijanej listy.

Dwa panele zamierzamy połączyć szeregowo, więc w polu “Ilość paneli połączonych szeregowo” wpisujemy 2, a w polu “Ilość grup połączonych równolegle” wpisujemy 1.

Dodatkowo możesz podać również:
– współczynniki temperatury (V temp. coeff., I temp. coeff.),
– długość oraz grubość kabla PV,
– zakres temperatur pracy panelu

Nie są to jednak parametry niezbędne i można pozostawić wartości domyślne, ponieważ nie mają one większego znaczenia przy doborze regulatora do panelu.

Następnie wybieramy napięcie systemu (system voltage [V]) – w rozpatrywanym przypadku jest to 12V. Jeśli jednak posiadasz bank energii z akumulatorami połączonymi w celu uzyskania wyższego napięcia, np. 24V lub 48V, upewnij się, że wybrane napięcie systemu jest zgodne z napięciem banku akumulatorów.

Dodatkowo, w rozwijanym polu „Charakterystyka” możemy zaznaczyć dodatkowe opcje. Jeśli poszukujemy regulatora z wbudowaną przetwornicą (Falownik) lub ładowarką akumulatorów z gniazdka 230V (Ładowarka AC), zaznaczamy jedną z interesujących nas opcji.

Pole z wyszukiwaniem regulatorów z wbudowanym Bluetooth (Victron Connect przez bluetooth) jest zaznaczone domyślnie. Zachęcamy do wyboru regulatora w wersji SmartSolar (z funkcją bluetooth), ponieważ umożliwia on nie tylko monitorowanie pracy instalacji na smartfonie poprzez aplikację Victron Connect, ale także programowanie trybu ładowania akumulatora. Dodatkowo, w przypadku zmian w systemie, pozwala na ich łatwe wdrożenie.

Regulatory w wersji BlueSolar (bez funkcji bluetooth) przyjmują ustawienia z pierwszego podłączenia jako domyślne i nie pozwalają na późniejsze korekty – do ich wprowadzenia potrzebny jest moduł VE.Direct Bluetooth Smart dongle.

Jeśli posiadasz akumulator w technologii LiFePO4, wybór regulatora SmartSolar jest konieczny, ponieważ tylko w aplikacji VictronConnect można dostosować parametry ładowania do tego typu akumulatorów.

Pole „Urządzenie GX (przez VE.CAN)” zaznaczamy, gdy planujemy podłączyć regulator SmartSolar do jednostki GX, np. Cerbo GX, za pomocą portu VE.CAN

Następnie w zakładce „Preferencja złącza PV” możesz zdecydować, czy regulator ma być wyposażony we wtyki MC4 do podłączenia paneli, czy w standardowe zaciski śrubowe. Sugerujemy wybór standardowego przyłącza, ponieważ jest to bardziej uniwersalne i najczęściej stosowane rozwiązanie.\

Wynika to z faktu, że złącza MC4 mogą przenosić maksymalny prąd o wartości około 30A, a regulatory z takimi złączami są dostępne tylko w większych modelach – najmniejszy dostępny model z MC4 to model 150/60. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem regulatorów bez złączy MC4 jest cena – wersja z dodatkowymi złączami MC4 jest droższa niż wersja ze standardowymi zaciskami.

Po wprowadzeniu wszystkich danych po prawej stronie zobaczysz zalecany przez Victron Energy regulator, zgodny z wpisanymi przez Ciebie parametrami.

Możesz teraz skopiować jego nazwę i skorzystać z wyszukiwarki na stronie portablepower.pl, aby odnaleźć odpowiednie urządzenie i dokonać zakupu. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami pod adresem info@portablepower.pl lub telefonicznie pod numerem 727 776 717 – z przyjemnością pomożemy w doborze.

Podobne artykuły