ReviewsWidget_ReviewsAboutUs

Którą stację zasilania Bluetti powinienem kupić?

Przenośna stacja zasilania z panelami słonecznymi przed campervanem.

25/03/2023

Którą stację zasilania Bluetti powinienem kupić?

Chcesz kupić stację zasilania Bluetti, ale nie wiesz, która z nich będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb? Ten poradnik jest dla Ciebie! Poprowadzimy Cię krok po kroku i pomożemy w doborze najlepszego urządzenia.

W asortymencie Bluetti znajdziemy pełen przekrój urządzeń – od tych najmniejszych, przenośnych, po stacje, dzięki którym można zasilić cały dom. Dzięki tak szerokiej ofercie, każdy znajdzie dla siebie odpowiednie urządzenie. Choć początkowo może się to wydawać skomplikowane, wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka kluczowych pytań.

Zacznijmy od tego, czy chcesz zabierać swoją stację Bluetti ze sobą i korzystać z niej wszędzie tam, gdzie na ma dostępu do prądu – na przykład na biwak, w podróż kamperem, do ogrodu czy warsztatu? Jeśli tak, przeczytaj punkt o przenośnych stacjach zasilania.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom przed wyłączeniami sieci energetycznej i poszukujesz stacji, która sprawdzi się jako urządzenie stacjonarne, przejdź do punktu o stacjach umożliwiających integrację z siecią domową.

Dla przenośnych stacji zasilania:

1) Ile urządzeń chcę jednocześnie podłączyć do stacji?

Zastanów się nad tym, z których ze swoich urządzeń chcesz korzystać oraz czy powinny mieć możliwość jednoczesnego działania. Kiedy już to ustalisz, musisz poznać ich moc – możesz ją sprawdzić np. na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi.

Załóżmy, że zależy Ci na tym, aby zapewnić jednoczesne działanie lodówce, laptopowi, lampie i smartfonowi. Sprawdziłeś ich moc i mają one odpowiednio 200 W, 60 W, 30 W i 10 W, co w sumie daje nam 300 W. Na tej podstawie wiesz, że wśród stacji zasilania Bluetti musisz szukać takiej, która ma ponad 300 W mocy.

Będą to
Bluetti EB3A
Bluetti EB55
Bluetti EB70

 Jeśli będziesz chciał dodać do tego zestawu urządzeń grzejnik o mocy 1500 W, to Twoim celem będzie znalezienie stacji o mocy większej niż 1800W.

Będą to
Bluetti AC200P
Bluetti AC200Max

Jeśli zastanawiasz się, jakie są różnice pomiędzy tymi stacjami Bluetti, porównanie tych dwóch modeli znajdziesz tutaj:
BLUETTI AC200P czy BLUETTI AC200Max – krótki poradnik dla niezdecydowanych

 

2) Jak długo będą działały moje urządzenia podłączone do stacji?

Znając pobór mocy swoich urządzeń, możesz łatwo wyliczyć, jak długo stacja może je zasilać. W tym celu skorzystaj ze wzoru: czas pracy (w godzinach) = pojemność stacji (w watogodzinach) * 0.9 / pobór mocy (w watach).

Dla ułatwienia przyjmijmy, że Twoje urządzenie pobiera ciągle ok. 100 W i sprawdźmy jak długo może być ono zasilane przez wybrane stacje.

Bluetti EB3A: 268 Wh * 0,9 / 100 W = 2,4 h
Bluetti EB55: 537 Wh * 0,9 / 100 W = 4,8 h
Bluetti EB70: 716 Wh * 0,9 / 100 W = 6,4 h
Bluetti AC200P: 2000 Wh * 0,9 / 100 W = 18 h
Bluetti AC200Max: 2048 Wh * 0,9 / 100 W = 18,4 h

Na tej podstawie będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o tym, jaka pojemność stacji sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

 

3) Jak szybko i w jaki sposób mogę naładować stację Bluetti?

Każdą ze stacji zasilania Bluetti można ładować przynajmniej na trzy sposoby – z gniazda AC, z przenośnych paneli fotowoltaicznych i z gniazda zapalniczki samochodowej. Niektóre stacje umożliwiają także połączenie dwóch metod w celu jeszcze szybszego naładowania.

Czas ładowania stacji zależy od jej pojemności oraz od tego, ile mocy może przyjąć z poszczególnych źródeł. Wartości te są jasno podane w tabeli, a czasy ładowania są wyszczególnione dla każdej ze stacji na jej stronie produktu.

Zastanów się, czy stację będziesz ładował głównie z gniazda sieciowego, na przykład w domu, czy też będziesz zabierał ją ze sobą w podróż i zależy Ci na pełnej niezależności, a co za tym idzie Twoja stacja będzie ładowana na przykład tylko z paneli.

Czasy ładowania z paneli, w zależności od ich ilości i mocy, znajdziesz na stronie wybranej przez siebie stacji w dziale “Dodaj akcesoria”:

BLUETTI dodaj akcesoria

 

4) Czy często będę przenosił swoją stację?

Przenośne stacje zasilania Bluetti ważą od 4,5 do prawie 30 kilo. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz często zabierać ją ze sobą w podróż lub zmieniać jej miejsce. Sprawdź wagę w dziale “Specyfikacja” na stronie produktu.

Jeśli masz ograniczone miejsce, rzuć okiem również na wymiary, aby mieć pewność, że uda Ci się umieścić urządzenie tam, gdzie planujesz.

Dla stacji umożliwiających integrację z siecią domową:

Poniższe stacje umożliwiają integrację z siecią domową, co oznacza, że Twoje mieszkanie lub dom mogą normalnie funkcjonować, włączając w to oświetlenie, na przykład podczas wyłączeń sieci elektrycznej. Pamiętaj jednak, że instalacja może zostać wykonana tylko przez profesjonalnego elektryka.

Te same stacje zasilania mogą być również traktowane jako niezależne banki energii (bez integracji z siecią), pozwalające na jednoczesne zasilanie wielu urządzeń gospodarstwa domowego.

 

1) Ile urządzeń chcę jednocześnie podłączyć do stacji?

Zastanów się nad tym, które z Twoich sprzętów domowych powinny móc działać jednocześnie w momencie awarii sieci elektrycznej, a następnie zsumuj ich moce maksymalne, aby dowiedzieć się, która ze stacji zasilania najlepiej spełni Twoje potrzeby. Bluetti oferuje imponujący wybór między 2000, 3000 a 5000 W.

Jeśli nie jesteś pewien jak oszacować, ile mocy potrzebują Twoje urządzenia, sprawdź to na ich tabliczkach znamionowych lub poproś o pomoc elektryka.

 

2) Jak długo będą działały moje urządzenia podłączone do stacji?

Czas działania Twoich urządzeń podłączonych do stacji zależy od ich poboru mocy oraz od pojemności samej stacji. Bluetti oferuje urządzenia o bazowej pojemności od 2048 do 5120 Wh, ale stacje AC200Max, AC300, AC500 i EP500 Pro oferują możliwość rozszerzania pojemności za pomocą sprzedawanych osobno modułów Bluetti B230, B300 i B300S. Można dzięki nim dopasowywać urządzenie do swoich potrzeb i osiągnąć aż 18 432 Wh w przypadku AC500 z 6 modułami rozszerzającymi.

Przy założeniu średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym na poziomie 3000 Wh dziennie, stacje zapewnią działanie Twoich urządzeń od prawie 1 do aż 6 dni.

Informacje dotyczące możliwości rozbudowywania konkretnych stacji oraz o tym, z których modułów rozszerzających można skorzystać znajdują się na stronach stacji zasilania.

 

3) Ile czasu zajmie ładowanie mojej stacji?

Czas ładowania stacji zasilania zależny jest od jej pojemności oraz mocy, którą może przyjąć z poszczególnych źródeł. Wszystkie stacje Bluetti, które można zintegrować z siecią domową umożliwiają ładowanie z dwóch źródeł jednocześnie, co pozwala znacząco przyspieszyć ten proces.

Co ważne, stacje umożliwiają także ładowanie z przenośnych paneli słonecznych, co dodatkowo podnosi niezależność od niespodziewanych wyłączeń sieci elektrycznej. Czas ładowania z paneli – w zależności od ich ilości i mocy – podany jest na stronie stacji w dziale “Dodaj akcesoria”:

BLUETTI AC500 dodaj akcesoria

 

Podsumowując, zanim zdecydujesz się na zakup stacji zasilania Bluetti, przeanalizuj swoje potrzeby.
Weź pod uwagę:
– ilość oraz moc urządzeń, z których chcesz korzystać,
– pojemność stacji, która będzie potrzebna do zaspokojenia Twojego zużycia,
– sposoby oraz szybkość ładowania stacji,
– mobilność stacji.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub coś wydaje Ci się niejasne, zgłoś się do nas. Na portablepower.pl z przyjemnością pomożemy Ci dobrać najlepszą stację Bluetti do Twoich potrzeb!

Przeczytajcie też: