ReviewsWidget_ReviewsAboutUs

Stacja zasilania: Ogniwa LFP czy NMC?

Przenośna stacja zasilania z panelami słonecznymi przed campervanem.

06/03/2023

Ogniwa LFP czy NMC?

Zarówno LiFePO4 (LFP) jak i Li-NMC to rodzaje ogniw litowo-jonowych (Li-Ion), które są szeroko stosowane w wielu nowoczesnych urządzeniach, w tym w stacjach zasilania. Wynika to z wysokiej gęstości energii i długiej żywotności akumulatorów litowych ogólnie.

Czym się różnią od siebie te dwa rodzaje ogniw?

Przede wszystkim różnią się one składem, czyli połączeniem litu z różnymi materiałami. W przypadku LFP jest to żelazo i fosfor, natomiast NMC wykorzystuje nikiel, mangan i kobalt. To z kolei wpływa na ich nieco odmienne właściwości..

Gęstość energii

Producenci urządzeń przenośnych zwracają uwagę na gęstość energii w wykorzystywanych akumulatorach – im większa gęstość, tym mniejsza waga urządzenia.
NMC może osiągnąć nawet 300 Wh/kg, podczas gdy LFP ”tylko” 160 Wh/kg, co ogranicza jego wykorzystanie w produktach, których waga ma kluczowe znaczenie.

Żywotność, czyli cykle ładowania

Żywotność pracy akumulatora to liczba cykli ładowania, które akumulator może wykonać w ciągu swojego życia (zanim osiągnie 80% lub 60% swojej pojemności).. LFP mogą osiągnąć 3000-3500 cykli ładowania, natomiast NMC to zwykle, choć nie zawsze, około 2000-2500 cykli.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku większości zastosowań (kemping, wycieczka, sporadyczne braki w dostawie prądu), użytkownik będzie korzystał ze stacji zasilania przez kilka dni czy tygodni w roku – w tej sytuacji dłuższa żywotność ogniw LFP nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Przy jednych i drugich ogniwach, przy odpowiedniej konserwacji, będzie można korzystać ze stacji zasilania przez długie lata.

Bezpieczeństwo

Ogniwa LFP ze względu na swoją strukturę są tak stabilne i sztywne, że uchodzą za najbezpieczniejsze na rynku. Teoretycznie nawet jeśli zostaną przebite, przegrzane, zwarte czy przeładowane, raczej się nie zapalą, a będą jedynie emitować dym.

Akumulatory NMC mają mniej stabilną formułę, która w przypadku uszkodzenia może spowodować zapalenie się. Należy jednak pamiętać, że producenci akumulatorów NMC opracowali bardzo mocne typy powłok, dzięki czemu ogniwa są mniej podatne na uszkodzenia nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Wyposażają oni ogniwa także w chipy, które dokładnie monitorują temperaturę na płycie i odcinają wytwarzanie energii, gdy tylko wykryją coś niepożądanego.

Które ogniwa wybrać?

Ponieważ jedne i drugie ogniwa mają swoje wady i zalety, sugerujemy, aby przy wyborze stacji zasilania nie skupiać się zbytnio na samym typie akumulatorów, ale zastanowić się, które urządzenie całościowo najlepiej pasuje do naszych potrzeb.
Warto wziąć pod uwagę moc, pojemność, wagę, rozmiar, łatwość przenoszenia, szybkość ładowania czy temperaturę pracy stacji.

Jeśli nie macie pewności, co będzie dla Was najlepsze, z przyjemnością pomożemy dokonać wyboru!

Przeczytajcie też: